Sepette %15 indirim KOD: Gizil15

0530 952 77 88

0530 952 77 88

İnci Hakkında

İnci Nedir ve Nasıl Oluşur?
Doğal ya da bir kültür incisinin oluşumu ; bir uyarıcının belirli istiridye , midye ve ya deniz tarağı türlerinin içine girmesi ile oluşur. Mesela kum taneleri istiridyenin içine girer ve istiridye bunu içinden atmaya çalışır. Eğer başaramazsa istiridyenin içindeki hayvancık rahatsız edici bu davetsiz misafire karşı kendini müdafaa edici hareketlerde bulunur ve içerdeki tabakada sedef adı verilen yanar dönerli madde oluşur. Zamanla ve şansın yardımıyla İNCİ oluşmaya başlar.
Bir inci elde etmek genellikle birkaç yıl sürer. Kültüve yöntemi ile bu süre biraz daha düşmektedir.
Günümüzde inci kültüve edilerek üretilmekte ve satılmaktadır. Kültür incileri doğal, natürel incidir.

Kültür İncisi Nedir?
Günümüzde inci üreticileri istiridyenin içine şans eseri giren maddeleri azaltıp, büyük bir ustalıkla sağlıklı ve olgunlaşmış istiridyenin içine yine aynı özellikteki başka bir istiridyenin sedefli parçalarını yerleştirirler. İnci çiftliklerinde gerçekleştirilen bu eylem, istridyeye çeşitli ilaçlar,hormonlar takviye edilerek sürdürülür.
Piyasada bulunan ve satılan bütün inciler Kültür incisidir.

Kültür İncileri Dört Gruba Ayrılır


Freshwater İncisi:
Bu inciler Çinli yetiştiriciler tarafından denizler, göller ve derelere kenarlarında kurdukları çiftliklerde yetiştirilir.
İnci severler tarafından en bilinen ve en tercih edilendir.
Kalite ve çeşitlilik açısından Akoya incisini yakalamış, fiyat avantajı ile piyasada inci satış hacminde lider olmuştur.
*BİZİM TAVSİYEMİZ: Seçenek ve fiyat avantajı nedeni ile Freshwater İncileridir.

Akoya İncisi:
İncilerin Kültür edilmesi sanatı, Kokichi Mikimoto tarafından 1893 yılında icat edilmiştir.
Böylelikle Tuzlu su incisi olarak Japon üretimi Akoya incileri ortaya çıkmıştır.
Tatlı su incilerine göre daha uzun sürede yetiştirildiklerinden ve seçenekleri kısıtlı olması sebebi ile fiyatı daha yüksektir.

Tahiti İncisi:
Tüm inci türlerinin en egzotik olanı, Fransız Polinezyası’nın volkanik bölgesinde yetiştirilen incilerdir. Bu Tahiti İncileri genellikle Siyah İnciler olarak adlandırılır, ancak gerçekte Tahiti İncileri beyazdan jet siyaha kadar hemen hemen her renkte büyür. Gizil İnci, Tahiti İncisi konusunda uzmanlaşmıştır ve tüm Tahiti İncileri satın aldığımız uluslararası üreticilerin açık artırmalarına katılmaktadır. Tahiti İncileri koyu renklerle egzotiktir. Onlar boğucu ve şehvetli bir incidir.
Tahiti İncilerinden oluşturulan barok ve damla şekilleri, asla kopyalanamayan benzersiz bir kolye isteyen biri için mükemmeldir.

South Sea (Güney Denizi) İncisi:
Güney Denizi İncileri bugün kültürlenen tüm incilerin en değerli olanları arasındadır. Esas olarak Avustralya, Endonezya ve Filipinler’de yetiştiriliyorlar.
Çok büyüyebilen Güney Deniz İncisi, istiridye içinde büyüyen en büyük inci türüdür. Güney Denizi İncileri öncelikle beyaz bir gövde rengi veya sıcak, altın bir gövde rengine sahiptir.
Güney Denizi İncileri şüphesiz incilerin “Rolls Royce’u” dur. Bu nispeten büyük inciler, başarının sembolü olarak bilinir.

Kültür İncisi ile Doğal İnci Arasında ki Fark
El değmeden, kendi ortamına bırakılarak incisini üreten istridye günümüzde yok denecek azdır. Bunun nedeni, bu doğal süreci tamamlayacak ortamı artık bulamamaları, çevresel ve dış faktörlerdir. Kültür İncileri, istiridye veya midye içerisinde doğal ortamlarında zamanla ve insan yardımıyla oluşur. İstdriye içine uyarıcının cerrahi olarak sedef ve ya kabuk parçası yerleştirilmesi ile incinin oluşum süreci başlar. Kültür incileri doğal incilerle aynı özellikleri paylaşmakta olup canlı istiridyeler tarafından tuzlu ve ya tatlı sularda yetiştirilmektedir. Bütün incili takı satışı yapan “Mücevher Markaları” kültür incisi kullanmaktadır.


Kültür incileri ile taklit inciler aynı mıdır?
Hayır.

Kültür İncileri, istiridye veya midye içerisinde doğal ortamlarında zamanla ve insan yardımıyla oluşur. Taklit inciler ise çeşitli ürünlerden insan eliyle ve fabrikasyon olarak yapılır.

Sahte İnci Çeşitleri:
Majorca Pearls (Mayorka İncisi)
Shell Pearls
Crystal Pearls (kristal)
İnci Suları

Güzel ve doğal inciler çok nadirdir. İnciler büyük çoğunlukla; Japonya, Avustralya, Çin, Endonezya, Myanmar, Hindistan, Filipinler ve Tahiti’den gelmektedir.
Japonya kültür incisini ilk üreten ülke olarak dünya inci piyasasını Çin ile birlikte yönetmektedir. Avustralya daha sonra gelmektedir. Son yıllarda Çin dünya inci piyasasında daha fazla söz sahibi olmaktadır. Avustralya, Endonezya ve Myanmar etrafındaki Güney denizi suları büyük beyaz incileri ile ünlüyken, Tahiti büyük siyah incileri ile ünlüdür.


İnci Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

İnci Doğurur.
Halk arasında en çok bilinen yanlıştır. İnci ASLA doğurmaz. Doğru ve düzgün bakımı, uygun koşullarda saklanımı yapılmayan inci şekil değiştirir ve bozulur. Bu, incinin değerini düşüren bir faktördür. Sitemizde “İnci Bakımı ve Saklanması” başlığında, doğru inci bakımını bulabilirsiniz.

Kültür İncisi gerçek inci değildir.
Kültür incisi gerçek ve natürel incidir. İnciler besicilik gibi, inci çiftliklerinde (bunlar deniz ve ya göl kenarlarında olur) istridyelere çeşiti ilaçlar verilerek , incinin oluşumu beklenir. Tüm bu süreç suyun içinde ve istridye tarafından yapılır.


İncinin Değerini Belirleyen Faktörler
İnciler doğa tarafından oluşturulan organik değerli taşlardan olduğundan iki inci asla birbirinin aynısı olmaz. Diğer değerli taşlardan yalnızca inci canlı bir varlık tarafından üretilmektedir. Renk, boyut, biçim ve parlaklık incinin değerini belirleyen temel unsurlardır. Bir incinin değeri göz alıcı doğal pırıltılarının yanı sıra kendine özgü değeriyle ölçülür. İncinin renk ve parlaklığı alttaki katmanların ışığı yansıtma ve kırmasıyla oluşan ilginç bir olaydır. Ama gerçekten çok değerli bir incinin ışığı yansıtmasının yanı sıra şekliyle yapı düzlüğünün de göz önünde tutulması gerekir.

Yüzey
İnci üzerinde ne kadar az leke, renk değişimi, çatlak, benek varsa o derece kıymetlidir.

Nadirlik
İnciler yukarıdaki özellikleri bir arada olmasından dolayı çok nadir bulunabilirler. Bu nadirlik değeri arttırmaktadır.

Renk
Renk yoğunluğu değeri etkiler ; bununla birlikte , günlük moda eğilimleri ve renk talebi inci fiyatlarını etkiler.

Boyut
Bir incinin çapı milimetre ile ölçülür. Çoğunlukla, inci ne kadar iri ise o kadar nadir ve kıymetlidir.

Biçim
İncinin ne kadar yuvarlak ve simetrik olduğu ne kadar kıymetli olduğunun göstergesidir. Sıra dışı bir şekilli asimetrik bir inci tipi olan Barok İncisi ilgi çekici ve yuvarlak incilere kıyasla daha uygun fiyatlıdır.

Eşleştirme
Tek tek incilerin kalitesine bakılmaksızın inci kolyeler için genel görünüm çok önemlidir. İki veya daha fazla inci birlikte ne kadar eş biçimli ve estetik olarak hoş görünürse bunun için harcanan zaman maliyetine yansıtılır.

Parlaklık
Parıltılı inci göz alıcıdır. İnci oluşum esnasında istiridye içinde ne kadar uzun tutulursa, inciyi kaplayan sedef tabakası o kadar kalınlaşır ve dolayısıyla incinin parlaklığı da aynı miktarda artar. Parlaklık, incinin parıltısı ve insan gözündeki ihtişamıdır. İnci kaplamasının büyümesi için istiridyenin içinde ne kadar uzun süre kalırsa parlaklığı o kadar yüksek olur. Bu da inciye o kadar fazla değer katar.


İncinin Tarihçesi
Binlerce yıl önce , ilk insan ilk inciyi muhtemelen deniz kıyısında yemek ararken keşfetmiştir.

Eski Mısırlılar incilere kendileriyle gömecek kadar değer vermiştir. Markus Antonius ‘tan bir bahis kazanıp bütün bir ülkenin varlığını bir öğünde yutabilmek için, Kleopatra’nın tek bir inciyi bir kadeh şarap içerisinde eritip içtiği rivayet edilir.
Eski Roma’da inciler zenginlik ve sosyal statünün en üstün simgesi olarak kabul edilmiştir. Grekler ise inciyi rakipsiz güzellik, aşk ve evlilik ilişkisi dolayısıyla çok değer vermişlerdir.
Rönesans, Avrupa kraliyet saraylarının inciler içerisinde yüzdüğüne tanıklık etmiştir. İncilere çok değer verildiğinden dolayı, çok sayıda Avrupa ülkesi asil sınıf dışındakilerin inci takmasını yasaklayan kanunlar çıkarmıştır. Avrupa’nın Yeni Dünya’ya yayılışı sırasında, Orta Amerika sularında inci bulunması, Avrupa’nın servetine servet katmıştır. Ne yazık ki denizde yetişen değerli taşlara yönelik açgözlülük ve zaaf, 17 yüzyılda bütün Amerikan inci istiridyesi popülasyonunun tükenmesine yol açmıştır.
1916 yılında ünlü Fransız kuyumcu Jacques Cartier, değerli iki inci kolye karşılığında New York’un ünlü Beşinci Caddesindeki mağazasını almıştır.
Bugün inci yetiştiriciliğinin ilerlemesi ile, inciler herkes tarafından alınabilmekte ve bulunabilmektedir. Kültür incileri doğal incilerle aynı özellikleri paylaşmakta olup canlı istiridyeler tarafından yetiştirilmektedir. Tek fark insan tarafından gerçekleştirilen az miktardaki teşviktir.


İncinin Bakımı ve Saklanması


1 – Kozmetik maddeler, saç, spreyi ve parfüm kullanırken incilerinizi çıkarmanız, bu ürünleri kullandıktan birkaç dakika sonra takmanızı önermektedir.
2 – İncilerin uzun süre kasalarda veya kapalı yerlerde saklanması, kuruyup matlaşmalarına neden olur. O yüzden sık sık takmak ve düzenli bakım, incilerin hava alarak kendilerini yenilemelerini sağlar.
3 – İncileri saklamak için en uygunu yumuşak kadife keselerdir. İnci kullanıldıktan sonra yumuşak bir bezle silinmelidir.
4 – İnci ve incili altın takı alırken mutlaka firma patentini ve hangi firmanın olduğunu mutlaka kontrol ediniz. Gizil İnci olarak bizler kendi ürünlerimizde kalite ve ayar garantisi vermekteyiz.


Gizil İnci Tavsiyesi
1 – Birçok alıcı pembe ve gümüşi pembe renkli inciyi tercih ediyor. Bu renkteki incilerin üretimi kısıtlı ve talebi fazla olduğundan fiyatları daha pahalıdır.
2 – Birçok alıcı seçimlerini incinin boyutları üzerinde yoğunlaştırmaktadır. Fakat bizim kanımızca incinin kalitesi seçimde daha önde olmalıdır.
3 – Parlaklık inciye renk, boyut ve şekilde daha önemli bir saygınlık verir. Genelde incinin parlaklığı onun kaplamasıyla ilgilidir.
4 – İnci ve incili mücevher takı alırken mutlaka firma patentini ve hangi firmanın olduğunu mutlaka kontrol ediniz. Markasız ve patentsiz ürünlerde kalite ve ayar düşüklüğü ile karşılaşabilirsiniz. Taklit modelleri almaktan kaçınınız. Gizil İnci&Kuyumculuk olarak bizler kendi ürünlerimizde kalite ve ayar garantisi vermekteyiz.